تبلیغات
مقرموعود - gorban

دل در جوشش ناب عرفه، وضو می گیرد و در صحرای تفتیده عرفات، جاری می شود. آن جا كه ایوان هزار نقش خداشناسی است. لب ها ترنم با طراوت دعا به خود گرفته و چشم ها امان خود را از بارش توبه، از دست داده اند. دل، بیقرار روح عرفات، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) شده است. پنجره باران خورده چشم ها از ضریح اجابت، تصویر می دهد و این صحرای عرفات است كه با كلمات روحبخش دعای امام حسین (ع) و اشك عاشقان او بر دامن خود اجابت را نقش می كند. اشك و زمزمه ما را نیز بپذیر، ای خدای عرفه.
.
.
.
.
.


... چیز غریبی است! همه آمده‏اند تا تکرار کنند حُرمت این سوره زیبای صبوری را، این انفجار خلود، و این ازدحام توکل راه. چه زیباست آن‏گاه که فرشتگان فدیه می ‏آورند! و چه زیباست آن‏گاه که خدا قبول می‏کند از تو و می‏ خواندت که‏ ای برگزیده، قبول شدی!
قربانی یعنی تجدید ابراهیم در نَفَس ‏های ما، تکریم اسماعیل در گلوها و حنجره‏ های ما، و حضور صبر هاجر در دل‏های ما. عید است، روز شادی از رستن و پیوستن و با تو یکی شدن.
و چنین خطاب آسمانی بر منی طنین افکند:
ای ابراهیم! رها ساز اسماعیلت را تا صله‏ ی عطا در دامن وفای تو نهم ... .
«منی» مسلخ عشق است؛ سرزمین طاعت و بندگی و «قربان»، تجسم سر تسلیم به فرمان دوست نهادن؛ بی‏ هیچ چون و چرا.
مگر نه این‏که هر که گفت عاشق است و معشوق، جان شیرین از او طلب کند، بی‏درنگ دریغ نخواهد کرد؟ خلیل هم سر به فرمان حبیب، از جان شیرین ترش را، همه‏ ی تعلقات و دلخوشی‏ هایش به این پهنه‏ ی خاکی را در طبق اخلاص، قربانی پیشگاه محبوب یکتایش می‏کند.
هنوز هم شنیده می‏شود صدای ملایک، که مبهوت، چشم به زمین دوخته‏ اند. یا رب! چه می‏شود ابراهیم را؟ این خنجر تیز، حنجره‏ ی اسماعیل، نور دیدگانش را خواهد درید! اسماعیل، یگانه فرزند دلبندش!
و این بار ابراهیم عاشقی است که زنجیرهای تعلق را از پای روح بلندش، باز کرد و بذر تردید را از خاک دل برچید. صبورانه، از دل، رشته‏ی مهر پدری را گسست و دشنه‏ای تیز در دست، مهیای قربانی شد؛ بازگرداندن امانتی که روزگاری نه چندان دور، به وی عطا گردیده بود. «قربان» عید ابراهیم است و ابراهیمی شدن، دل از بند تعلقات بریدن و به دوست ملحق شدن.

 «قربان»، عید عاشقان است و عید قلب‏هایی که خلوتگه محبوب یکتاست.
الان یکی از این به به یی ها تو خونه ما تو حیاط هست..فردا قربان گاه می بریمش!
ولی براش دلم میسوزه
خیلی خوشکل هست
!