كانون هم اندیشی سایبری!

14 مهر 90  10:40

نوع مطلب :جهادسایبری ،

                  بسم رب النور

باتوجه به فرموده رهبر معظم انقلاب در مورد تشكیل كانون های هم اندیشی در دانشگاه ها و كانون ها و... برآن شدیم تا یك كانون هم اندیشی به شیوه ای كاملا متفاوت برگزار كنیم ! كانون هم اندیشی ما در فضای مجازی اون هم در چت روم برگزار میشود كه در این طرح افراد و گروه های مختلفی حضور پیدا میكنند كه دارای عقاید و فكر های مختلفی می باشند كه در این فضا به تبادل ایده ها و نظرات خود در باب مسائل مختلف میپردازیم.

توضیح اجمالی طرح:

شركت كننده ها در این طرح ایمیل یاهوی خود را برای ما ارسال میكنند تا ما شما را به جلسه دعوت كنیم

حضور برای همه آزاد میباشد و محدودیتی در گروه های مختلف نمیباشد

بحث های انجام شده در این جلسات به مرور به اطلاع شركت كننده های محترم اعلام خواهد شد

این جلسات با حضور یك كارشناس متخصص در مورد موضوع همان بحث خواهد بود

                                             ""كد گوشه نمای طرح""

              برای حمایت از این طرح این كد را زیر قالب وبلاگ یا سایت خود بگذارید

کرسی‌های آزاداندیشی از نگاه رهبر+ادامه مطلب

کرسی‌های آزاداندیشی ایده‌ای است که حدود یک دهه از طرح آن توسط امام خامنه ای گذشته اما هنوز هم همت و کار مضاعفی در این خصوص انجام نشده است.

خبرگزاری فارس: کرسی های خالی 10 ساله و مسئولانی که در کوچه آیین‌نامه‌ها مانده‌اند

 "...فکر کنید، بگید، بنویسید؛ در مجامع خودتان منعکس کنید. اون کرسی‌های آزاداندیشی که من صد بار با کم و زیادش تاکید کردم راه بندازید؛ این می‌شود یک فضا؛ وقتی یک فضای گفتمانی به وجود آمد، همه در آن فضا فکر می‌کنند؛ همه در آن فضا جهت‌گیری پیدا می‌کنند؛ همه در آن فضا کار می‌کنند..."
جملاتی که در ابتدا ذکر شد، آخرین سخنان آقا درخصوص کرسی‌های آزاداندیشی بود که در دیدار اخیر ایشان با نخبگان بیان شد.
امام خامنه ای در این دیدار و طی سخنانی از عدم اهتمام برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی انتقاد کرده و بر لزوم توجه به این مهم تاکید کردند؛ البته این بار رهبر معظم انقلاب نه تنها برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی را مورد تاکید قرار دادند؛ بلکه انتقاداتی جدی نسبت به عدم برگزاری این کرسی‌ها مطرح کردند.

این سخنان امام خامنه ای درحالی مطرح می‌شود که ایشان در سخنان قبلی خود ضمن طرح ایده برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، فضای دانشگاه‌ها را نیازمند اجرایی شدن این مهم توصیف کردند؛ اما عدم توجه به کرسی‌های آزاداندیشی که لازمه امروز دانشگاه‌های کشور است، همواره امام خامنه ای را بر آن می‌دارد تا وارد میدان شده و این موضوع را به "مسئولان و دانشگاهیانی که در خوابند" گوشزد کند.


 

سخنان اخیر آقا ما را بر آن داشت تا کرسی‌های آزاداندیشی را از طرح ایده تا اجرایی شدن آن بررسی کنیم تا میزان اهتمام یا عدم اهتمام دستگاه‌ها برای اجرای کرسی‌های آزاداندیشی مشخص شود.

*‌ طرح ایده آزاداندیشی از سوی امام خامنه ای در سال 81 

امام خامنه ای ایده آزاداندیشی را در سال 81 مطرح کردند. ایشان در آن سال در دیدار اعضای انجمن اهل قلم فرمودند: "اگر بخواهیم در زمینه گسترش توسعه واقعی فرهنگ و اندیشه و علم حقیقتاً کار کنیم، احتیاج داریم به اینکه از مواهب خدادادی و در درجه اول آزاداندیشی استفاده کنیم."
 
* "آزاداندیشی شعار مظلوم جامعه"؛ چه کسانی به آزاداندیشی ظلم می کنند؟

حضرت آیت الله  العظمی امام خامنه ای همچنین خاطرنشان کردند: "آزاداندیشی در جامعه ما یک شعار مظلوم است. تا گفته می‌شود آزاداندیشی، عده‌ای فوری خیال می‌کنند که بناست همه بنیان‌های اصیل درهم شکسته شود و آن‌ها چون به آن بنیان‌ها دل بسته‌اند می‌ترسند. عده‌ای دیگر هم تلقی می‌کنند که با آزاداندیشی باید این بنیان‌ها شکسته شود. هر 2 گروه به آزاداندیشی -که شرط لازم برای رشد فرهنگ و علم است- ظلم می‌کنند. ما به آزاداندیشی احتیاج داریم. متأسفانه گذشته فرهنگ کشور ما، فضا را برای این آزاداندیشی بسیار تنگ کرده بود..." 

آقا همچنین در همان دیدار اظهار داشتند: "... صاحبان فکر باید بتوانند اندیشه خود را در محیطی تخصصی، بدون هوچی‌گری، بدون عوام‌فریبی و جنجال تحمیلی و زیادی مطرح کنند و آن نقادی شود؛ یک وقت به طور کامل قبول خواهد شد، یک وقت هم در نقادی اصلاح خواهد شد و شکل صحیح خود را به دست خواهد آورد. این اتفاق باید بیفتد. ما الآن این را نداریم. البته من به شما بگویم که محیط حوزه از این جهت بهتر از محیط دانشگاه است، علت این است که در حوزه، نقادی یکی از محورهای اصلی است..."
* طرح برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی به عنوان ابزاری برای تحقق آزاداندیشی
براساس این گزارش، امام خامنه ای در سخنرانی‌های بعدی خود نیز بارها بر لزوم وجود آزاداندیشی در دانشگاه‌ها برای مهیا شدن فضایی جهت طرح اندیشه صاحبان فکر و نقادی این اندیشه‌ها برای رسیدن به نظریه‌های مطلوب تاکید کردند و در گام بعدی ایده برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها را مطرح کردند تا در کنار طرح ایده آزاداندیشی، دکترینی برای تحقق این ایده نیز ارائه شده باشد.

البته تاکیدات امام خامنه ای برای تحقق کرسی‌های آزاداندیشی با حمایت صاحب نظران و دانشگاهیان همراه شد و آنها نیز هم نظر با مقام معظم رهبری از نبود فضای منطقی برای طرح نظرات و بحث پیرامون آنها در محیط‌های دانشگاهی و آکادمیک گلایه داشتند اما باز هم اقدام موثری در این زمینه نه از سوی دستگاه‌های مرتبط با آموزش عالی و نه از سوی دانشگاهیان انجام نشد که همین موضوع گلایه رهبر معظم انقلاب را در پی داشت.
* عملا آن کاری را که من گفته بودم انجام نشده است؛ نه در حوزه و نه در دانشگاه
ایشان در همین زمینه در دانشگاه سمنان فرمودند: "حرف اصلی ما امروز این است که نه با توقف در گذشته و سرکوب نوآوری می‌توان به جایی رسید، نه با رهاسازی و شالوده شکنی و هرج و مرج اقتصادی و عقیدتی و فرهنگی می‌توان به جایی رسید؛ هر 2 غلط است. آزادی فکر، همان نهضت آزاد فکری که ما دو سه سال قبل هم مطرح کردیم و البته دانشجوها هم استقبال کردند اما عملا آن کاری را که من گفته بودم انجام نشده است؛ نه در حوزه و نه در دانشگاه."

تمامی این مسائل باعث شد تا دستگاه‌های مرتبط با آموزش عالی کشور هرچند دیر اما در نهایت نسبت به این مهم دغدغه مند شده و اجرایی شدن آن را در دستور کار خود بگذارند اما متأسفانه این دستگاه‌ها بیشتر زمان خود را صرف تدوین و ابلاغ آیین نامه‌ها کردند؛ آیین نامه‌هایی که بعد از گذشت مدتی از ابلاغ آن دیگر محلی از اعراب نداشته و نسبت به آن بی‌توجهی شد تا این نکته را به مسئولان وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی گوشزد کند که "نباید در قبال کرسی‌های آزاداندیشی نگاهی آیین نامه‌ای داشت"؛ بلکه باید با حمایت فکری و مادی از دانشگاه‌ها و تشکل‌های دانشجویی فعال، آن‌ها را به اجرای کرسی‌های آزاداندیشی ترغیب و از آن‌ها حمایت کرد.

در این بین نگاهی به عملکرد صداوسیما که رئیس آن اعتقاد داشت که "رسانه ملی باید کاملاً در جهت نهضت‌ آزاد‌اندیشی بسیج شود" نیز جالب توجه است؛ گویا آن اظهارنظرها و حمایت‌ها برای تحقق آزاداندیشی از زبان ضرغامی در همان کلام باقی ماند و امروز با نگاهی به رسانه ملی همت مضاعفی برای بسیج صداوسیما در جهت نهضت آزاداندیشی مشاهده نمی‌شود.

* همت مضاعف برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی؛همتی که جای خود را به غفلت داد

البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که در سال‌های تحصیلی گذشته اقدامات مثبتی همچون برگزاری هفت هزار کرسی آزاداندیشی در دانشگاه‌ها به گفته غلامرضا خواجه سروی صورت گرفت (که به نظر نمی‌رسد این رقم با توجه به تعداد دانشجویان و دانشگاه‌ها رقم بالایی باشد) اما متأسفانه انگیزه و اهتمام لازم برای برگزاری این کرسی‌ها با گذشت زمان از بین رفت و حتی در این خصوص گرد فراموشی بر مسئولان و دانشگاهیان پاشیده شد که همین موضوع باعث شد در سال تحصیلی 89 - 90 نه تنها عزم جدی برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی نباشد بلکه دیگر این موضوع به یک موضوع تاریخ گذشته تبدیل شد.

در این بین شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و حتی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی هم آن‌طور که شایسته است به این موضوع نپرداختند و هر کدام با توجه به وظایف و اختیارات خود گام مؤثری در این زمینه برنداشتند که همین بی‌توجهی‌ها این پرسش را در اذهان پدیدار می‌کند که چرا در قبال آزاداندیشی که به تعبیر امام خامنه ای "توسعه واقعی فرهنگ و اندیشه و علم" را منجر می‌شود، اقدام درخوری صورت نمی‌گیرد و آیا تحقق این مهم به نفع دانشگاه‌ها و در نهایت منافع ملی کشورمان نیست؟!

قطعاً همین غفلت‌ها باعث شد که آقا در سخنرانی اخیرشان با انتقاد از عدم اهتمام برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی از این تعبیر استفاده کنند که "کرسی‌های آزاداندیشی که من صد بار با کم و زیادش تاکید کردم، راه بندازید" تا امام خامنه ای باز هم دغدغه نبود فضای گفتمانی برای تولید فکر و در گام بعدی کار را به همگان گوشزد کنند.

* تاکید صدباره رهبر انقلاب و مسئولانی که در کوچه آیین‌نامه‌ها مانده‌اند

البته جالب اینجاست که وزارت علوم بعد از تذکرات امام خامنه ای،باز هم به فکر ابلاغ آیین نامه افتاده است.

"ابلاغ آیین نامه جدید کرسی‌های آزاداندیشی تا سال آینده" موضوعی بود که معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم در آخرین اظهارنظر خود در این زمینه از آن خبر داد تا نشان دهد وزارت علوم نگاه آیین نامه‌ای به کرسی‌های آزاداندیشی که یک بار هم آن را امتحان کرده است را رها نکرده و دانشگاه‌ها باید باز هم منتظر ابلاغ آیین نامه بمانند.

البته خواجه‌سروی وزارت علوم را دستگاه سیاست‌گذار و حامی کرسی‌های آزاداندیشی معرفی کرد اما هیچ توضیحی در خصوص اقدامات انجام شده توسط این دستگاه سیاست‌گذار و حامی نداد.

البته معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم وعده‌هایی همچون اختصاص بودجه فرهنگی دانشگاه‌های کشور برای تقویت کرسی‌های آزاداندیشی و آموزش دست‌اندرکاران این کرسی‌ها از هفته جاری را نیز داد اما باید از وی پرسید که چرا تاکنون این اقدامات اجرایی نشده است!؟ و آیا باز هم باید وعده‌های مسئولان وزرات علوم را شنید، بدون آنکه انجام اقدام درخوری را مشاهده کرد!؟

* وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی عملکرد خود درقبال آزاداندیشی را تشریح کنند

در نهایت بعد از گذشت حدود یک دهه از طرح ایده آزاداندیشی باید این نهادها نسبت به عملکرد خود پاسخگو بوده و گزارش عملکردشان در این خصوص را به دانشگاهیان و مردم ارائه کنند تا میزان اهتمام یا عدم اهتمام وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگر نهادهای مرتبط با آموزش عالی برای همگان مشخص شود.

گزارش از محمد میرزایی


نوشته شده توسط: ایلخانی : | آخرین ویرایش:9 آبان 90 | نظرات() 

برچسب ها: كانون هم اندیشی ، كانون سایبری ، كانون سخن ، گفتگو در چت روم ، چت روم ، فضای سخن در چت ، چت و سخن ، speech ، آزااد اندیشی ، حرف های نگفته ، فضای سخن در روم ، روم ، چتفكر ، اندیشه نسل ما ، سخن جوانان ، جایی برای بیان عقاید ، موج چهارم ، نسل ما ، جوان ایرانی ، تفكرات ما ، كرسی های آزاد اندیشی ، چراآزاد اندیشی ، آزاد اندیشی در كجا ، مشكل آزاد اندیشی ، فكر نو ، آزادی سخن ، تفكر جوان ،
یه بنده خدا
27 مهر 90 21:56
چرا خودتو گول میزنی؟
دوست داری دختربازی کنی برو تو خیابون کارتو بکن.
یه وبلاگ ساختی به اسم امام زمان بعد میری تو وبلاگ دخترها نظرات عرفانی میذاری که چی بشه؟
جهاد سایبری!!!
اول خودتو درست کن بعد بیفت تو پوست مردم
پاسخ ایلخانی : : اول از همه سلام به این دوست عزیز که اومده و این نظر رو نوشته! و اما بعد:
در جواب این دوست مون باید بگم ما چرا باید گول بزنیم خودمون رو اصلا واسه چی؟؟ مگه چیکار

کردیم یا چیکار میخوایم بکنیم که نیاز باشه که گول بزنیم خودمون رو!!؟؟؟
در مورد بند دوم اینکه شما زدید تو خال میپرسید چطور؟ راستش هدف ما از این کانون هم اندیشی اینه

که بعضی ها که نمیتونن حرف خودشون رو راحت بزنن یه جایی فراهم بشه تا بیان و حرف هاشون رو

بزنن حالا شما هم که این جمله رو میگید اولن ایمانتون رو با یه جمله ما از دست ندید که مثلا یکی

منظورش از این کار ها چیه !! راستش من تو وبلاگ یه نوا گذاشتم که میتونید اونو کامل گوش کنید که

رهبرمون توضیحئ کامل رو در این موضوع بهتون میدن!!! اینم به قول یکی از دوستان((صرفا جهت

اطلاع بود)) من نمیدونم از جمله سوم چی بوده و ما تو وبلاگ خواهران چی نوشتیم اما این جمله شما بازم

برمیگرده به اون جمله اولی که گفتم ایمان خودتون رو با یه جمله کسی از دست ندید ...همین هم به قول

رهبرمون عرصه های فرهنگی عرصه های جهاد هست
در آخر در کوی نیک نامان ما را گذر ندادند **** گر تو نمی پسندی تغییر ده قضا را
منتظر جوابیم . ...
یا علی

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات