تبلیغات
مقرموعود - علت غیبت

علت غیبت

2 مرداد 90  08:45

نوع مطلب :مهدویت ،

سوال:

علت غیبت امام زمان (عج)

جواب:

شناخت علتهای واقعی غیبت امام زمان(ع) بر انسانها مجهول است، زیرا گستره و قلمرو شناخت انسانها محدود میباشد. در برخی روایات علت غیبت امام زمان(ع) از اسرار الهی دانسته شده است. (1) البته اندیشوران اسلامی برای غیب امام زمان(ع) علتهایی را بیان كردهاند.(2)كه در برخی روایات به آنها اشاره شده است.(3) در این جا به برخی آنها پرداخته میشود.

1 - امتحان الهی

یكی از سنتهای الهی، آزمایش بندگان و انتخاب صالحان و پارسایان است.از سخنان پیشوایان دینی استفاده میشود كه آزمایش به وسیله غیبت حضرت، از سختترین آزمایشهای الهی است. (4) این سختی از دو جهت است: 1 - از جهت اصل غیبت، كه چون بسیار طولانی شود، بسیاری از مردم دستخوش شك و تردید میگردند

2 - از جهت سختیها و فشارها و پیشامدهای ناگوار كه در زمان غیبت به وجود میآید.

در ادامه مطلب بخوانید

سختیها به گونهای هستند كه حفظ ایمان و استقامت در دین، كاری سخت میگردد.(5) كسانی از امتحان الهی سربلند بیرون میآیند كه دچار تردید نشوند.

امام كاظم(ع) فرمود: "وقتی پنجمین فرزندم غایب شد، مواظب دین خود باشید. مبادا كسی شما را از دین خارج كند. او ناگزیر غیبتی خواهد داشت، به طوری كه گروهی از مؤمنان از عقیده خویش برمیگردند. خداوند به وسیله غیبت، بندگان خودش را آزمایش میكند".(6)

2 - حفظ جان امامیكی از علل مهم غیبت امام زمان(ع) حفظ جان حضرت است.خداوند به وسیله غیبت، امام زمان(ع) را از قتل حفظ كرد،(7) زیرا اگر حضرت از آغاز زندگی میان مردم ظاهر میشد، او را مانند پدرانش (ائمه) به شهادت میرساندند.(8) البته امام زمان(ع) مانند ائمه دیگر از مرگ باكی نداشت، ولی شهادت حضرت به صلاح جامعه و دین نبود، زیرا هر یك از ائمه(ع) كه به شهادت میرسید، امام دیگر جانشین میشد اما اگر امام زمان(ع) كشته میشد، زمین از حجت خدا خالی میگردید،(9) كه با فلسفه وجودی آخرین امام و حكمت خلقت و تحقق وعده الهی (كه حكومت صالحان در زمین است) منافات دارد.

عوامل خطر هم از عصر امام حسن عسگری(ع) و آغاز تولد امام زمان(ع) وجود داشت و هم بعد از آن، زیرا وجود امام زمان، منافع ظالمان را در خطر انداخته و ستمگران درصدد بودند خودشان را از این خطر بزرگ برهانند. براساس تصور آنها رهایی از این خطر تنها با كشتن امام زمان(ع) امكانپذیر بود.

3 - آزادی از بیعت طاغوتها امام زمان(ع) هیچ رژیمی را، حتی از روی تقیه، به رسمیت نمیشناسد. او مأمور به تقیه از هیچ حاكم و سلطانی نیست و تحت حكومت و سلطنت هیچ ستمگری درنخواهد آمد. اگر امام زمان(ع) غایب نمیشد، باید با حاكمان

 ظالم عصر خود بیعت میكرد زیرا حكومتها وجود امام زمان را تحمل نكرده از او بیعت میخواستند، همان گونه كه حكومتهای عصر ائمه(ع) از امامان بیعت گرفتند. بیعت با حكومتهای ظالم نوعی مشروعیت بخشیدن به حكومتها بوده و تعهد به وجود میآورد كه امام باید از آنها اطاعت كنند اما امام زیر بار بیعت آنها نمیرود. امام زمان(ع) در توقیعی كه در پاسخ به سؤال "اسحاق بن یعقوب" مرقوم كرد و توسط "محمد بن عثمان" نائب دوم ایشان انتشار یافت فرمود: "بیعت ستمگران زمان بر گردن تمام پدرانم (ائمه) بوده است، ولی هنگامی كه ظهور میكنم، بیعت هیچ كدام از ستمگران بر گردنم نخواهد بود".(10)

4 - عدم آمادگی مردمتشكیل حكومت جهانی و ایجاد جامعه آرمانی، نیاز به آمادگی عموم مردم دارد و این آمادگی نیاز به رشد فكری و اصلاحات اجتماعی و سیاسی دارد كه با مرور زمان به وجود میآید، زیرا انسانها باید ظلم و ستمهای حكومت ظالمان را تجربه كنند و بدانند كه حكومتهای موجود، حكومتهای آرمانی نبوده و جامعهای كه آنها در آن زندگی میكنند، جامعه مطلوب نیست. میبایست مردم از تمام حكومتها خسته شده و قطع امید كنند و فقط منتظر امام باشند. از سوی دیگر حكومت جهانی امام زمان(ع) براساس خدا محوری، عدالت گرایی و قانون گرایی شكل میگیرد كه پذیرش آن نیاز به زمینه سازی دارد؛ زیرا پذیرش چنین حكومتی را مخالفان و جموداندیشان برنمیتابند. بر این اساس یكی از علل مهم غیبت امام زمان(ع) عدم آمادگی مردم است. عدم آمادگی از جهات مختلف میتواند باشد: برخی وظایف و تكالیف الهی خویش را انجام نمیدهند؛ بعضی از امام اطاعت نكرده و جایگاه امام زمان خویش را نمیشناسند؛ برخی به مخالفت امام زمان(ع) برمیخیزند؛ عدهای نیز از رشد فكری برخوردار نیستند و گروهی هنوز به دیگر حكومتها دل بستهاند و...امام علی(ع) در منبر كوفه فرمود: "زمین، از حجت الهی خالی نمیماند، ولی خداوند به دلیل ستم پیشه بودن خلق و ستم زیاده آنان، آنها را از وجود حجت بیبهره میسازد".

پینوشتها:

1 - كمال الدین، ج 2، ص 158.

2 - مجله حوزه، ویژه امام زمان، ص 360؛ مهدی پیشوایی، سیره پیشوایان، ص

 670.

3 - كتاب الغیبه نعمانی، ص 202.

4 - صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ص 101.

5 - كتاب الغیبة، ص 204؛ كتاب الغیبة، نعمانی، ص 154.

6 - ابراهیم امینی، دادگستر جهان، ص 149.

7 - كتاب الغیبة، نعمانی، ص 203.

8 - بحارالانوار، ج 52، ص 92.

9 - غیبت نعمانی، ص 203.

10 - مجله حوزه ویژه امام زمان(ع) ص 378.


نوشته شده توسط: ایلخانی : | آخرین ویرایش:2 مرداد 90 | نظرات() 

برچسب ها: علت غیبت ، غیبت ، عوامل غیبت ، علتهای واقعی غیبت امام زمان(ع) ، زمان غیبت ، شرایط غیبت ، مدت غیبت ، غیبت صغری ، غیبت كبری ، انتظار ، دعای فرج ، چگونگی غیبت ، غیبت چیست ،
What is a heel lift?
27 شهریور 96 01:07
We stumbled over here by a different web page and thought I should check things out.
I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your
web page repeatedly.
http://belenborlace.weebly.com/blog/how-to-help-hammertoe-pain
18 مرداد 96 20:28
Everything is very open with a really clear explanation of the issues.
It was really informative. Your site is useful. Many thanks for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر